Dzień Strażaka


Dnia 18. maja 2014 roku, z małym opóźnieniem, miały miejsce gminne obchody dnia świętego Floriana, patrona strażaków. Gospodarzami tegorocznego święta byli druhowie z Wierzby. Było to dla nich tym ważniejsze wydarzenie, iż poświęcona została oraz oficjalnie otwarta nowa strażnica. Jest to budynek dwukondygnacyjny o powiedzni 460 m2, który składa się m.in. z garażu na dwa samochody oraz pomieszczenia socjalnego.
Jednostka z Wierzby otrzymała ponadto sztandar ufundowany przez Pana Tadeusza Pieczykolana oraz drzewiec do sztandaru ofiarowany przez Pana Stanisława Kostrubałę.

W tym uroczystym, dla wszystkich strażaków dniu, mszę świętą w intencji strażaków i ich rodzin celebrował ks. Mirosław Sawka, proboszcz parafii w Starym Zamościu. W czasie wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz powiedział "Święty Florian staje jako ten, który nie tylko jest patronem, ale także jest drogowskazem jak żyć i nie zmarnować tego życia".

Na zakończenie obchodów dnia strażaka, wręczone zostały medale i odznaczenia dla wyróżniających się w gminie druhów. Najważniejsze z nich to: Złoty Medal Związku, który otrzymali dh Stanisław Dusznik i dh Zbigniew Hałasa z OSP Wierzba oraz Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał dh Stanisław Derkacz, V-ce Prezes Zarządu Gminnego OSP w Starym Zamościu.

Tegoroczne obchody dnia strażaka swoją obecnością zaszczycili: Sławomir Zawiślak - poseł na Sejm RP, Joanna Jabłońska - asystent senatora Jerzego Chrościkowskiego, Marek Chmiel - Komendant Centralnej Szkoły Pożarnictwa w Częstochowie, Henryk Matej - starosta powiatu zamojskiego, Kazimierz Mielnicki - prezes Oddziału Powiatowego i członek Zarządu Głównego ZOSP RP w Zamościu, płk Mieczysław Skiba, Jacek Sobczyński - Komendant Miejski PSP w Zamościu oraz Sławomir Widomski - Komendant posterunku policji w Nieliszu.