Gminne zawody sportowo-pożarnicze


W niedzielę, 16. czerwca 2013 roku na stadionie w Wierzbie odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Gospodarzem tegorocznych zawodów była gmina Stary Zamość. Udział w nich wzięło 36 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin Stary Zamość i Zamość. Gminę Stary Zamość reprezentowało 9 jednostek OSP grupy "A" oraz 2 młodzieżowe drużyny pożarnicze, natomiast z gminy Zamość w zawodach udział wzięło 12 jednostek OSP grupy "A", 10 młodzieżowych drużyn pożarniczych chłopców oraz 2 drużyny dziewczęce.
Zawody rozpoczęły się zbiórką wszystkich jednostek oraz złożeniem meldunku Prezesowi Zarządu Gminnego ZOSP RP dh Waldemarowi Raczyńskiemu przez Komendanta Gminnego dh Stanisława Dusznika. Otwierając tegoroczne zawody prezes Raczyński powitał przybyłych gości, wśród których byli zastępca Wójta Gminy Stary Zamość Konrad Dziuba oraz płk. Mieczysław Skiba.
Komisja sędziowska zawodów składała się z pracowników Komendy Miejskiej PSP w Zamościu, którym przewodniczył Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. bryg. Tomasz Burcon.
Jak co roku, podczas zawodów druhowie musieli zmierzyć się z dwoma konkurencjami: sztafetą pożarniczą 7x50 m. oraz ćwiczeniem bojowym czyli tzw. bojówką. W pierwszej konkurencji udział bierze 7 strażaków, z których każdy ma do wykonania inne zadanie. Poczynając od początku są to: podłączenie węża W 75 do rozdzielacza, przeskoczenie przez płotek, skok przez rów, slalom między tyczkami, przebiegnięcie po równoważni, przeskok przez ścianę oraz podłączenie jednej końcówki węża W 52 do rozdzielacza a drugiej do prądownicy. W konkurencji drugiej natomiast, udział bierze 8 zawodników z każdej drużyny. Ich zadaniem jest zbudowanie linii gaśniczej oraz uderzenie strumieniem wody w tarczę (rota I) i strącenie pachołków (rota II). Klasyfikacja końcowa zawodów, po obu konkurencjach, przedstawia się następująco:

Gmina Stary Zamość:

  1. OSP Wierzba
  2. OSP Chomęciska Duże
  3. OSP Nowa Wieś

Gmina Zamość:

  1. OSP Pniówek
  2. OSP Mokre
  3. OSP Białowola

Warto podkreślić iż w klasyfikacji młodzieżowych drużyn pożarniczych z gminy Stary Zamość, najlepsi okazali się chłopcy z Chomęcisk Dużych. W zawodach powiatowych, które odbędą się 30 czerwca br. w Zawadzie, gminę Stary Zamość reprezentować będą OSP Wierzba oraz OSP Chomęciska Duże, którzy do tej pory czterokrotnie zwyciężali w tego rodzaju zawodach.